Tempo uczenia się elementarnych ruchów pływackich dzieci w wieku 3-5 lat

Paulina Kreft

Paulina Kreft
założycielka
Kuźni Pływania

Tempo uczenia się elementarnych ruchów pływackich dzieci w wieku 3-5 lat

Umiejętność pływania jest jedną z niewielu umiejętności, której korzyści jesteśmy w stanie odczuć w każdym etapie naszego życia. Dzięki niej jesteśmy w stanie rozwijać zarówno układ mięśniowy jak i krwionośny. Dodatkowo jest jedyną dyscypliną, podczas której uprawiania nie obciążamy stawów. Jest więc najlepszym „lekiem” w procesie rehabilitacji.

W ostatnich latach można zauważyć tendencję wzrostową w popularności owego sportu. Wielu rodziców wysyła swoje pociechy na zajęcia nauki pływania jak najwcześniej. Przeważnie są to dzieci w wieku między trzecim a piątym rokiem życia. Niekiedy jednak postanawiają zapisać dziecko już w wieku trzech miesięcy. Jest to spowodowane mniejszym napięciem mięśniowym i mniejszym strachem przed wodą niż w późniejszym wieku.

Dziecko, które posiada podstawowe umiejętności ruchowe w wodzie są bezpieczniejsze podczas aktywności i rekreacji nad różnego rodzaju akwenami. Osobami odpowiedzialnymi za przekazanie tych umiejętności są instruktorzy pływania, na których ciąży spory obowiązek, którym jest przekazanie umiejętności ruchowych w wodzie.

Praca instruktora jest pracą żmudną i nie należy do najłatwiejszych. Musi on stawić czoła wielu czynnikom, które kierują dziećmi np.: strach przed wodą i nieznanym, usamodzielnienie, nowe otoczenie i środowisko. W zależności od poziomu strachu tempo nauczania elementarnych umiejętności ruchów pływackich może się zarówno wydłużać, jak i skracać.

No Comments

Post A Comment