Pływanie jako trening uzupełniający w treningu biegaczy

Paulina Kreft

Paulina Kreft
założycielka
Kuźni Pływania

Pływanie jako trening uzupełniający w treningu biegaczy

Pływanie jest doskonałym uzupełnieniem biegania i można je łatwo zintegrować z planem treningowym biegacza. Korzyści z pływania dla biegaczy są zdumiewające – zawsze zalecamy biegaczom trening przekrojowy, ponieważ organizm potrzebuje urozmaicenia, aby osiągnąć swój pełny potencjał, a pływanie jest jedną z najlepszych metod, jakie znajdziesz.

Bieganie to jeden z tych sportów, w którym nawet jeśli chcesz zaliczyć więcej godzin lub zwiększyć tygodniowy cel w postaci kilometrów, ograniczają Cię możliwości fizyczne. Niezależnie od tego, czy jest to kontuzja, czy zmęczenie, Twoje ciało w końcu powie Ci, kiedy wystarczy.

 

Korzystny trening przekrojowy

 

Załóżmy jednak, że chcesz poprawić kondycję lub zregenerować się po ciężkim biegu, nie uderzając bardziej w chodnik niż dotychczas. Oprócz biegania biegacz może wiele zrobić, aby zwiększyć siłę i wytrzymałość. Chociaż zawsze zaleca się jogę i regularne ćwiczenia siłowe, pływanie to kolejna forma treningu przekrojowego, która jest bardzo korzystna dla biegaczy. Początkowo sesje pływania powinny następować po dniach długich biegów, aby służyć jako aktywna regeneracja, wypłukanie i otrząśnięcie się z wczorajszych kilometrów. Chociaż te treningi pływackie nie będą Twoimi kluczowymi sesjami treningowymi, zapewnią miłą przerwę w tygodniu od czasu na nogach.

 

Aktywna ochrona przed kontuzjami

 

Aktywna regeneracja to jednak nie jedyny sposób, w jaki pływanie przynosi korzyści biegaczom. Ruchy całego ciała wymagane w prawidłowej technice pływania wzmacniają mięśnie nieużywane podczas biegu, co łagodzi brak równowagi mięśniowej i ostatecznie pomaga chronić biegacza przed kontuzjami. Pływanie poprawia także wydolność układu krążenia, pracując serce i płuca, bez zmęczenia spowodowanego bieganiem.

Pływanie zapewnia większą świadomość oddechu i tego, jak dobrze regulujesz go podczas wysiłku. Będąc w ośrodku opornym, takim jak woda, musisz być obecny i pracować w panujących warunkach. Jest to niezwykle pomocne, gdy musisz trenować lub ścigać się na świeżym powietrzu w trudnych/technicznych warunkach.

Trening Kuźnia Pływania
Nauka pływania kraulem Kuźnia Pływania
Kuźnia pływania
No Comments

Post A Comment